Пређи на главни садржај

Постови

Приказују се постови за март, 2019

Zdravlje tigrice

Zdravlje Prvi znak da sa tigricom nešto nije u redu je gubitak perja. Ukoliko je nakostrešena, naduvena, i sedi nepomično u uglu kaveza, odmah se obratite veterinaru. Zdrava  tigrica  jede i pije, nema suzne oči i drži ih širom otvorene, živahna je, izmet joj nije promenio boju i izgled, a nozdrve su joj čiste i suve. Vrlo čest problem kod  tigrica  su paraziti. Najlakše ćete ih primetiti tokom dana na rešetkama kaveza, jer kada se napiju krvi, crne su boje. Ukoliko boluju od parazita, ovi  kućni ljubimci  često čupaju sebi perje. Ukoliko vaša ljubimica boluje od parazita, možete je prskati posebnim sredstvima koja se koriste za uništavanje parazita kod  tigrica . Nanosite ih na krila, vrat i grudi. Izbegavajte predeo glave i očiju. U slučaju da postoji infestacija parazitima, morate oprati i kavez. Nakon detaljnog pranja, kavez poprskajte preparatom namenjenim za uništavanje parazita. Naravno, ukoliko sumnjate na bilo kakvo oboljenje vaše tigrice...

Ponašanje tigrice

Tigrice su vrlo društveni  kućni ljubimci  i vole da žive u paru. Ukoliko će biti kod kuće same više od 5 sati dnevno, svakako nabavite još jednu tigricu. Usamljena tigrica  može i da se razboli. Nije redak slučaj da, ukoliko nemaju društvo, ovi  kućni ljubimci  počnu da čupaju sebi perje sa krila i repa. Imaju sposobnost oponašanja ljudskog govora i drugih zvukova, pa ukoliko im posvetite malo vremena i truda svaki dan, mogu da nauče da izgovaraju nekoliko reči. Za razliku od drugih vrsta papagaja kao što su ara, žako i kakadu, žive od 10 do 14 godina. Vrlo su živahne i radoznale, pa su idealni  kućni ljubimci  za decu. Pol tigrice određuje se prema boji oko nozdrva: kod mužjaka je plava, a kod ženki roze, bela ili smeđa. Iako veoma rano sazrevaju, najbolje je pariti ih tek kad napune 12 meseci.

Papagaji Tigrice

Tigrica  spada u grupu najpopularnijih kućnih ljubimaca.  Tigrica  se populanro naziva i  ,,pernati cirkuzanti”  jer zbog svoje vesele prirode i vratolomija koje izvodi ulepšava svaki dan svojim vlasnicima. Danas žive u unutrašnjosti kontinenta u velikim jatima u šupljinama drveća. U 19.veku  tigrica  je donesena u Evropu, odakle se njena popularnost širi na čitav svet.  Imaju žućkastu glavu i po tri crne šare sa svake strane vrata. Krila su prošarana crnim prugama i podsećaju na šare tigra, po čemu je  tigrica  i dobila naziv. Osim zelene, tigrice mogu biti i u drugim bojama kao što su plava, siva, bela i žuta, ali je to rezultat mnogobrojnih ukrštanja.